Wydział Multimedialny

 
 
Pracownicy Wydziału
  mgr Beata Warmuzek - kierownik
mgr Robert Kardas 
Godziny otwarcia
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
9-18
9-18
9-18
9-18
9-18
nieczynne
Kontakt
Tel. 41 344-28-61, wew. 25
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 


Wydział mieści się na II piętrze budynku Biblioteki przy ul. Jana Pawła II 5. 


Szczegółowe zasady korzystania ze zbiorów audiowizualnych przedstawione są w regulaminie.
Gromadzenie i ewidencjonowanie zbiorów audiowizualnych rozpoczęto w 1975 roku. Były to: płyty gramofonowe, taśmy magnetofonowe, grafiki, fotosy, przezrocza, druki towarzyszące.
Przewodnikiem po zbiorach Wydziału są katalogi: Sowa - zawierający (płyty CD, DVD, dokumenty elektroniczne, taśmy video, gry planszowe) oraz tradycyjny katalog kartkowy - alfabetyczny i rzeczowy, znajdujący się na II piętrze budynku Biblioteki -  zawierający (dokumenty towarzyszące, płyty gramofonowe, przeźrocza, grafiki, mapy, mikrofilmy).
Aktualnie zbiory Wydziału liczą ponad 11 tysięcy jednostek inwentarzowych. Składają się na to:

 • płyty gramofonowe (Pł)
 • płyty CD
 • płyty DVD
 • taśmy audio (T)
 • taśmy video (Twid)
 • grafiki - fotosy (GF)
 • przezrocza (P)
 • mikrofilmy (M)
 • mapy (Ma)
 • druki towarzyszące (DT)
 • gry planszowe (GP)
 • dokumenty życia społecznego (DŻS)

W liczącym 1786 jednostek zbiorze płyt gramofonowych znajdzie czytelnik nagrania muzyki poważnej, operowej, rozrywkowej, hymny, pieśni, marsze patriotyczne, bajki, wiersze, piosenki dla dzieci. Dużą wartość przedstawia "Wychowanie muzyczne" - płytoteka dla szkoły podstawowej, jak również materiały do nauki języków obcych. Wydział posiada zbiór płyt CD ( 838 audiobuków i płyt muzycznych) oraz płyty DVD (2007 filmów fabularnych i edukacyjnych). Na mikrofilmach znajdzie czytelnik czasopisma regionu kieleckiego, w tym najbardziej znaczącą "Gazetę Kielecką" z lat 1872-1900. Od 1991 roku gromadzone są taśmy video (TVID). Zbiór ten liczy 981 jednostek inwentarzowych. Część z nich jest dostępna w formie płyt DVD.
Od 2018 Wydział wzbogacił się o 57 gier planszowych (GP).

ICIM mieści się w Wydziale Zbiorów Multimedialnych 

Świadczy usługi w zakresie szeroko pojętej informacji edukacyjnej i pedagogicznej, udostępnionej w zasobach internetowych. Udziela także elektronicznej informacji bibliograficznej i katalogowej. Na życzenie czytelnika odszukane materiały mogą zostać bezpłatnie zeskanowane. W dziale gromadzone są również publikacje książkowe i czasopisma z zakresu informatyki. Zbiory te są udostępniane na miejscu w czytelni działu.

W ICIM prowadzone jest wydawnictwo Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Nasze publikacje: artykuły, publikacje zbiorowe, bibliografie i zestawienia bibliograficzne, informatory, przewodniki po zbiorach własnych, katalogi wystaw, publikacje okolicznościowe - wydawane są zarówno w formie drukowanej, jak również w postaci elektronicznej na płytach CD i w Internecie. Do tej pory ukazało się: drukiem - 48 pozycji, na płytach CD - 26 pozycji, w Internecie - ok. 1540 pozycji.
Wszystkie publikacje znajdują się w naszych zbiorach. Pełne teksty publikacji udostępniamy w Bibliotece cyfrowej. Publikacje wydane drukiem dostępne są także w pozostałych bibliotekach publicznych Kielc, w BG UJK, jak również w Bibliotece Narodowej i Bibliotece Jagiellońskiej. 
W ICIM administrowana i redagowana jest witryna internetowa PBW. 
ICIM udostępnia również stanowiska komputerowe do samodzielnych poszukiwań w INTERNECIE oraz we wszystkich bazach komputerowych jakimi dysponuje PBW w Kielcach. Zainteresowani mogą uzyskać informację katalogową o książkach, czasopismach i zbiorach multimedialnych gromadzonych w PBW w Kielcach. Szczegółowe zasady korzystania ze stanowisk komputerowych określa Regulamin Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.